Individual Artist Fellowship

Individual Artist Fellowship

The Individual Artist Fellowship recognized the artistic excellence of individual artists in the visual and performing arts.

Visual Arts, 2008

  • Deborah G. Nehmad, photography
  • Laura Ruby, painting

Performing Arts, 2006

  • Rev. Dennis D.K. Kamakahi, music composition
  • Yukie P. Shiroma, dance choreography

Visual Arts, 2006

  • Wayne Levin, photography
  • Yida Wang, painting

Performing Arts, 2002

  • Rachel Berman, dance
  • Kenny Endo, music, ethnic music composer
  • Karen Yamamoto Hackler, theatre, playwright
  • Phyllis S. K. Look, theatre, director
  • Lisa Matsumoto, theatre, playwright
  • Donald Reid Womack, music, chamber
  • Matthew Wright, dance, choreographer

Visual Arts, 2000

  • Maureen-Michele Kaili Chun, conceptual art
  • Charles H. Cohan, printmaking
  • Sally French, painting
  • Rick Mills, glass
  • Charles Souza, sculpture
  • Romolo Valencia, mixed media
  • Fae Yamaguchi, video

Performing Arts, 1999

  • Celia Chun, dance
  • Elmer Kudo, music, chamber
  • Herbert Mahelona, music, Hawaiian
  • Lynne Nakasone, dance, choreographer
  • John Signor, music
  • David Ward, dance, choreographer
  • Harry Wong, theatre, director

Visual Arts and Crafts, 1998

  • Maile Andrade, mixed media
  • Gaye Chan, conceptual art
  • Donald Dugal, drawing
  • Patricia Hickman, fiber
  • Hanae Uechi Mills, painting
  • Frank Sheriff, sculpture
  • Michael Tom, sculpture

Music Composition, 1997

  • Jay Kauka, Hawaiian/ethnic
  • Neil McKay, orchestra
  • J. Mark Scearce, orchestra
  • Jerre Tanner, orchestra
  • Alan Trubitt, chamber
  • Donald Reid Womack, orchestra
  • Byron Yasui, band

Dance, Theatre and Photography, 1996

  • Cheryl Flaharty, dance, choreographer
  • Eva Lee, dance, choreographer
  • Peter Rockford Espiritu, dance, choreographer
  • Renee Iijima, photography
  • Victoria Kneubuhl, theatre, playwright
  • Anne K. Landgraf, photography
  • Franco Salmoiraghi, photography

Visual Arts and Crafts, 1995

  • Sean Browne, sculpture
  • Dorothy Faison, painting
  • John Koga, sculpture
  • Hans Ladislaus, sculpture
  • John Morita, printmaking
  • Esther Shimazu, ceramics
  • Glenn Yamanoha
  • Doug Young, painting